
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 27 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.8 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 30 mΩ |
| Input capacitance | 1.48 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Power Dissipation | 2.4 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$1.08874
Ext.Price$1.08874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.08874 | $1.08874 |
| 10 | $1.06954 | $10.69540 |
| 25 | $1.06479 | $26.61975 |
| 50 | $1.06006 | $53.00300 |
| 100 | $1.05536 | $105.53600 |
